Вишиванка в країнах Близького Сходу

Вишиванка в країнах Близького Сходу

Вишивка, як старовинне мистецтво краси й вишуканості, є традиційним для багатьох країн Близького Сходу. Вона вражає багатством, різноманітністю узорів та технік, бо є мистецтвом вищого ґатунку.

Традиції вишивання в ОАЕ

В Об’єднаних Арабських Еміратах звичайним є прикрашання одягу, головних уборів-покривал, а також настінних гобеленів вишивкою дивовижної краси, яка на перший погляд нагадує легке мереживо.

Жінки в арабських країнах прагнуть за допомогою вишитого орнаменту підкреслити свою чарівність, ніжність, а іноді й показати соціальний статус чоловіка. В Об’єднаних Арабських Еміратах прийнято оздоблювати одяг золотим шитвом, додаючи срібного або мідного відтінку. Неперевершено та елегантно виглядають різнокольорові сукні з тонкого шовку, щедро политі чарівними узорами із загадковими мотивами. На перший погляд здається, що з тканини на нас дивиться незвичайна казкова істота, посміхається, а іноді й лякає розкритою пащею. Насправді, на жіночих сукнях вишиті чудові дерева, пелюстки квітів та рідкісні рослини, які ваблять зір чудернацьким переплетінням гілок.

Традиційні арабські сукні, як правило, мають три сегменти вишитого орнаменту: на грудях, на подолі та рукавах. Центральний елемент вишитої сукні несе певне смислове навантаження. Зазвичай це дерево роду з обов’язковим зображенням на верхівці сонця або квітки у повній стадії розкриття. Це символізує життя з усіма його радощами та райдужними перспективами.

Традиційні арабські вишиті покривала, які містять уривки з Корану або вислови пророка Мухаммеда, - це теж частина культури Об’єднаних Арабських Еміратів. Золоті букви арабської в’язі на чорному тлі шовкової тканини виглядають загадково, вишукано та дуже коштовно. Це, без сумніву, додає значущості й самому виробу, й словам мудрого Пророка.

Вишиті речі у Катарі

Катар справедливо називають перлиною Перської затоки. Це надзвичайно цікава країна, яка вабить туристів не лише красою пейзажів, а й культурними традиціями, однією з яких є вишивка. Катарський чоловічий або жіночий національний костюми неможливо уявити без вишитого оздоблення. Найстарішим ремеслом вважається шиття золотими та срібними нитками на червоному або чорному фоні, яке має назву татриз.

Татриз – це не лише нитки й тканина, це національне бачення світу, своєрідна філософія життя сучасного жителя Аравійського півострова. Дивлячись на дивовижне сплетіння узорів та арабесок, на майстерне поєднання рослинного та геометричного орнаментів, складається враження, що малюнок створений вищою силою, а не умілими руками майстринь. Для татриза характерним є видовжена центральна частина, яка нагадує письмена Корана, та обрамлення з квітів, які символізують щедроти життя людини.

Незважаючи на те, що у повсякденному житті катарські жінки одягаються дуже скромно, в святкові дні їх одяг просто сяє коштовним камінням та надзвичайними вишитими орнаментами.

Катарська культура вишивки допускає використання бісеру, стразів, невеликих коштовних камінчиків – це додає костюму вишуканості та значущості.

Саудівська Аравія – країна традиційної вишивки

Неймовірно, але у Саудівський Аравії вишивають переважно чоловіки. Висловлювання із Корану вони спочатку ретельно й майстерно наносять фарбою на підготовлену тканину, а потім за допомогою дерев’яних направляючих золотими нитками вишивають букви. У кожній мечеті допитливе око мандрівника зустрічає вишиті із надзвичайною старанністю та любов’ю полотна із релігійними уривками.

Жіночі сукні арабських модниць викликають захоплення із першого ж погляду. Чорні сукні традиційного одягу цнотливих дівчат Саудівської Аравії прикрашені синіми, червоними, жовтими орнаментами, які вишиваються не лише з метою прикрасити одяг, а й для того, щоб підкреслити святе призначення жінки - народити здорову дитину, продовжувача роду. Про це говорять символічні знаки, дбайливо нанесені на сукню умілими руками вишивальників.

Можна із впевненістю сказати, що історія розвитку Близького Сходу – унікального регіону, що є мостом на перетині трьох континентів, стала джерелом різних релігій і культур, вплетених в полотнище нашої цивілізації. Так само й історія вишивки регіону відображає безпрецедентний досвід і все багатство народів, що населяли раніше цю територію. І тому вишиванка – це воістину універсальна річ, тільки в кожній країні вона дещо видозмінена, наділена духом народу, його характером, традиціями та звичаями. Кожна по-своєму прекрасна, незвичайна та символічна.

  23/04/2018
  (215 переглядів)