Історія вишиванок Кавказу

Історія вишиванок Кавказу

З давніх-давен людям притаманне відчуття краси, яке вони прагнули відтворити на полотні. Тому й говорять до нас, наче живі, орнаментальні шедеври, неквапно розповідаючи історію свого народу. Яскраві, неповторні кольори, неперевершена досконалість та вишуканість вирізняють вишиті узори, які можна зустріти, подорожуючи країнами Кавказу.

Вишивка в Грузії

Грузинські національні традиції передбачають використання вишивки в різноманітних сферах діяльності людини. Тут на кожному кроці можна зустріти вишиті жіночі сумочки, оздоблені дрібним хрестиком молитовники та інші релігійні книжки, ляльки ручної роботи, які теж вбрані в багато вишиті костюми.

Грузини дещо практично підходять до оздоблення вишивкою свого повсякденного одягу. Майстрині обшивають бісером або золотою ниткою накладні комірці, текстильні браслети та кольє – це значно простіше, ніж вишити цілу сукню або блузку. До того ж, такі прикраси багатофункціональні, їх використовують в залежності від потреби та настрою.

Незважаючи на те, що Грузія – гірська країна, традиційним є рослинний орнамент. Грузини залюбки прикрашають свій святковий та повсякденний одяг вишитими маками, ромашками, волошками та іншими польовими квітами. Для європейського туриста трохи дивним, на перший погляд, буде здаватися кольорова гама вишитих речей. Вони витримані в строгості, переважають бордовий, коричневий, зелений та пісочний кольори. Хоча, безперечно, святковості додають золоті та срібні нитки, майстерно вплетені в канву вишивки.

Неможливо не відзначити, що традиційне національне вбрання грузинів, яке вони одягають лише на великі свята, щедро вкрите яскравою вишивкою – це надає одягу неперевершеного вигляду і досконалості.

Вишитий одяг вірмен

Вірменська вишивка є одним з найстаріших видів рукоділля. Зазвичай вірменські майстрині полюбляли оздоблювати не лише одяг, а й прості побутові речі.

Існує декілька назв для оригінальної вірменської вишивки: «переплетіння», «мараш» та «мальтійська вишивка». Найбільш поширеною є саме «мальтійська». Ця техніка виникла й була поширена у Вірменії, маючи досить просту назву – вірменська вишивка. А «мальтійською» її почали називати в добу Середньовіччя, коли встановились торгові зв’язки с островом Мальта. Жінки вірменських поселень прикрашали такою вишивкою простирадла, скатертини, рушники, інші побутові речі.

Слід відзначити, що орнаменти вірмен дуже нагадують складне переплетіння кам’яних узорів народних майстрів. Ми й сьогодні бачимо на їх одязі вишиті геометричні фігури, хрести та зірки, загадкову в’язь літер вірменського алфавіту.

Вірмени вишивають на шовку, бавовні, полотні, використовують також і тонкі вовняні тканини. Поєднання фактури тканини та неповторного орнаменту й створюють чудову гармонію, яка нагадує музику, що звучить крізь віки.

Вірменська вишивка

Дагестанська вишивка

Національні костюми Північного Кавказу, а саме Дагестану – справжнє диво золотого та срібного вишивання. Слід окремо зазначити, що на відміну від інших місцевостей, тут оздоблюють вишивкою лише святкове вбрання. Це роблять золотими та срібними нитками, коштовним оксамитом та шовком. Святкові жіночі сукні буквально залиті чарівними узорами – важко уявити, як важливо ретельно підібрати правильний орнамент та майстерно розташувати його на тканині.

У побуті зазвичай використовується проста вишивка кольоровими нитками, такі речі мають сакральне значення. Дагестанські майстрині вишивають ковдри для немовлят, поминальні простирадла, маленькі дівочі сумочки, чепраки для коней. Узори для таких речей є традиційними та слугують оберегами.

Цікавим є той факт, що на Кавказі вишивкою займаються не лише жінки, а й чоловіки. Безумовно, вишивка – поняття багатонаціональне, а мистецтво прикрашати вбрання нитками – невмируще.

Дагестанська вишивка

  20/04/2018
  (242 переглядів)